TÜRKÇETR   |    TÜRKÇEEN   |    TÜRKÇEDE

DİŞ TEDAVİLERİ

PERİODONTOLOJİ

  • Periodontoloji Diş Eti Tedavisi
  • Periodontoloji Diş Eti Tedavisi

PERİODONTOLOJİ

Periodontoloji, dişleri çevreleyen, dişin tutunmasını sağlayan yumuşak ve sert dokuların hastalıkları ve bunların tedavisi ile ilgilenen bir dişhekimliği dalıdır. Periodontoloji kaybedilen dişetinin çeşitli operasyonlarla tekrar kazanılmasını sağlamaya çalışır.

Diş eti rahatsızlıklarının erken döneminde, diş hekimi tarafından yapılacak basit bir temizleme işlemi ile bu rahatsızlıktan kurtulabilinir. Tedavi edilmeyen ve ilerleyen diş eti rahatsızlıkları ise sadece diş ve diş etini değil, dişleri destekleyen kemikleri de tehdit edebilir. Erken tedavi edilmeyen diş etleri ve ilerlemiş vakalar cerrahi tedaviyi gerektirebilir.

Diş eti Hastalığının Belirtileri nelerdir ?
Dişeti iltihabının ilk belirtisi dişetindeki kanamalardır. Dişetlerinde renk, şekil bozuklukları ve ağız kokusu ile kendini daha da belli eder. Dişeti iltihabının neden olduğu diş kayıpları, çürüklerin neden olduğu diş kayıplarından çok daha fazladır. Öncelikle şunu belirtmek gerekir ki , Sağlıklı dişeti açık pembe renktedir. Dişe ve kemiğe sıkıca yapışmış olup, portakal kabuğuna benzer parlak - pütürlü bir görünümü vardır.

Dişeti hastalığının pek çok belirtisi vardır, Bunların başlıcaları aşağıdaki gibidir:
Dişlerin fırçalanması esnasında kanayan dişetleri Kırmızı, şiş ve hassas dişetleri Sürekli kötü ağız kokusu Dişlerden kolaylıkla ayrılabilen, uzaklaşan ve çekilen dişetleri Dişler ve dişetleri arasında iltihabi akıntı Sallanan veya giderek birbirinden uzaklasan dişler Dişler arasında aralıkların oluşması veya mevcut aralıkların artması Isırma sırasında alt ve üst dişler arasındaki ilişkilerin değişmesi Bölümlü protez uyumundaki değişiklik, bozulma Bununla beraber, periodontal hastalık hiç bir bulgu vermeden de ileri safhalara ulasabilir. Bu nedenle düzenli aralıklarla diş hekimine gitmek son derece önemlidir.

"Site içeriğinde bulunan bilgiler bilgilendirmek içindir, bu bilgilendirme kesinlikle hekimin hastasını tıbbi amaçla muayene etmesi veya tanı koyması yerine geçmez"
DÜNYA DİŞ KLİNİĞİ AYDIN

MUTLU GÜLÜŞLER

Görüş ve taleplerinizi bekliyoruz.

RANDEVU & DANIŞMA HATTI 0256 226 2 262