TÜRKÇETR   |    TÜRKÇEEN   |    TÜRKÇEDE

DİŞ TEDAVİLERİ

KURON & KÖPRÜ & PROTEZ

  • Kuron Köprü Protez Eti Tedavisileri
  • Kuron Köprü Protez Eti Tedavisileri
  • Kuron Köprü Protez Eti Tedavisileri

PROTETİK TEDAVİ UYGULAMALARI

Beslenme tüm yaşam boyu devam eden en temel ihtiyacımızdır ve bu ihtiyacımızı yemek yiyerek, besinleri çiğneyerek sağlarız. Dişlerimiz çiğneme işlevinde büyük rol oynar. Yıllar vücudumuzun diğer bölgelerinde yaptığı harabiyeti dişlerimiz ve dişetlerimiz üzerinde de yapar ve diş kayıpları meydana gelebilir. Meydana gelen diş kayıpları oluşan kaybın miktarına göre farklı protez tipleri ile giderilir:
1. Sabit Protezler
2. Hareketli Protezler
3. Hassas Bağlantılı Protezler.

SABİT PROTEZLER

Meydana gelen kayıpların dişler üzerine sabitlenen ve hastanın kendi dişi veya dişleri gibi algıladığı protez tipleridir. Tek bir diş üzerindeki madde kayıplarının giderildiği kuronlar veya diş eksikliklerinin tamamlandığı köprüler sabit protezler olarak adlandırılır.

Sabit Protezlerin Avantajları
* Protezler hasta tarafından çıkartılamadığı için gizlidir.
* Genellikle hareketli bir protezden daha doğal ve estetiktirler.
* Hareketli protezlerden daha iyi çiğneme sağlarlar.
* Damağın arkasına ya da dilin altına uzanan protez materyali içermez.

Sabit Protezlerin Dezavantajları
* Köprülere dayanak olacak sağlıklı komşu dişler prepare edilmek zorunda kalınır.
* Potansiyel diş eti rahatsızlığı artar.
* Dişeti çekilmesi gibi uzun zaman estetiğinde sorunlar oluşabilir.
* Köprü etrafındaki bakterilerin toplanabileceği kısımlar yüzünden ağız hijyenini korumak zordur.

KURON

Çürük veya darbe sonucu dişte meydana gelen harabiyet, bazı durumlarda dişin büyük bir bölümünün kaybedilmesine ve dişin zayıflamasına yol açar. Bu durumlarda dolgu yeterli olmayacaktır. Dişin direnç açısından metal-porselen veya porselen ile kaplanması gerekir. Dişin şeklini, rengini ve işlevini sağlayan bu kaplamaya kuron denilir. Kurun aşağıdaki durumlarda yapılabilir;

* Yeterince diş desteğinin olmaması durumunda büyük bir dolguyu restore etmek için,
* Zayıf dişlerin kırılmasını önlemek için,
* Bir diş implantına üst yapı olarak,
* Kırık, şekli bozuk veya renklenmiş dişleri kaplamak için

Porselen (Tam Seramik) Kuronlar
Zirkonyumun üzerine porselen konularak yapılan kuron (kaplama) ve köprüler Ceramic ve Zirkonyum kelimelerinin birleştirilmesinden oluşan CERCON kısa adı ile anılır. Kuronların görüntüsünü pek çok şey etkilese de en önemlisi ışığa verdikleri tepkidir. Doğal dişler ışığı geçirir. Bunun sonucu olarak da dişte derinlik ve canlılık ortaya çıkar. Metal desteksiz porselen kuronların ışık geçirme özelliklerinden dolayı, derinlik ve canlılıkları daha fazladır böylece doğal dişe en yakın sonuçlar elde edilir.

KÖPRÜLER

Köprü yapımı diş eksikliğinin giderilmesinde kullanılan yöntemlerden birisidir. Eksik diş veya dişler komşu dişlerden destek alınarak yapılan köprülerle oluşturulmaya çalışılır. Bu nedenle komşu dişlerin küçültülmesini gerekir. Köprüler genellikle çiğneme kuvvetlerine dayanacak metalik bir alt yapı ve estetiği sağlayan porselenden oluşur. Ancak günümüz teknolojisinde bazı durumlarda sadece porselenle de köprü yapılması mümkün olmaktadır.

HAREKETLİ PROTEZLER

Hareketli protezler eksik dişlerin tamamlanmasında sıklıkla kullanılan tedavi yöntemidir. Eksik diş sayısının sabit bir protezle telafi edilemeyeceği durumlarda uygulanır. Protezin çene üzerindeki eksik bazı dişleri tamamlaması halinde parsiyel protez, çenedeki dişlerin tümünün eksik olması durumunda ise total protez diye adlandırılır. Bazı kişiler protez kullanıldıklarının hemen fark edileceğinden korkarlar. Ancak günümüz teknolojisinde, protezlerle doğal görüntüyü ve hastanın estetik beklentilerini sağlamak oldukça kolaylaşmıştır.

Eğer dişlerinizin tümünü veya bazı dişlerinizi kaybetmişseniz, protezler görünümünüzü, çiğnemenizi,ısırmanızı ve konuşmanızı düzeltir. Protez yapılmazsa, doğal dişler eksik dişlerin boşluğuna doğru eğilebilirler, alt dişler aşağı doğru ,üst dişler yukarı doğru yer değiştirir. Bu ise kalan dişlerinizin ısırma ve çiğneme işlevini yapmasını engeller. Protezler dişlerinizin çekiminden hemen sonra ağzınıza uygulanabilir, bu tip protezlere immediat protez denir. Protezleri hiçbir zaman kendi dişleriniz gibi hissetmeyeceksinizdir. Ve onlara alışmak zaman alacaktır. Eğer ilk kez protez kullanacaksanız diş hekiminiz size protez kullanımının zorlukları yanı sıra kullanım avantajlarını ve yeni protezinizle elde edeceğiniz görünümü anlatacaktır. Protez kullanımında, protezi kullanan kişinin motivasyonu çok önemlidir.

Tam protezler akrilikten başarılı olarak yapılırlar. Parsiyel protezlerde akrilikten yapılabilinir. Parsiyel protezlerin bir kısmının hafif bir alaşımdan yapılması protezin kitlesini azaltır. Yani ağza daha küçük bir protez uygulanır ayrıca kırılmalara karşı daha dirençli bir yapı oluşur. Bu biraz daha pahalı bir protezdir.

Hareketli Protezlerin Temizlenmesi
Eğer hareketli proteziniz varsa, onların temiz tutulması önemlidir. Protezlerin temizlenmesi doğal dişlerin temizlenmesinden daha kolaydır. Zira dışarı çıkarılıp rahatlıkla temizleyebilirseniz. Bazı tavsiyeler:
Protezinizin kırılmaması için su dolu bir kap içinde yıkayın, böylece düşürürseniz kırılma olmaz.
Orta sertlikte bir fırça ile her gün fırçalayın. Temizliğinde bulaşık detrjanı kullanabilirsiniz ama ağzınıza uygulamadan önce iyice durulayın.

Hassas Bağlantılı Protezler
Hareketli protezlerde kroşe olarak adlandırılan ve protezin tutuculuğunu sağlamak için kullanılan metal parçaların yerine kullanılan sisteme hassas tutucu denir. Dişsiz bölgenin önündeki dişler kaplamadaki gibi işlemlerden geçirilerek hassas tutucuların sabit parçası bu dişlere yapılan kaplamaya sabit olacak şekilde döküm olarak yapılır. Hareketli parçada yapılacak olan hareketli protezde yer alır. Kroşeler dışında hareketli parça, hareketli protezde tarif edildiği şekilde yapılır.

Bu protezlerin en büyük avantajı; estetik ve tutuculuğun daha iyi olmasıdır ayrıca kroşelerin yol açabileceği yiyecek birikimleri sonucu ortaya çıkacak çürük ve diğer problemlerin oluşması önlenmiş olur.

"Site içeriğinde bulunan bilgiler bilgilendirmek içindir, bu bilgilendirme kesinlikle hekimin hastasını tıbbi amaçla muayene etmesi veya tanı koyması yerine geçmez"
DÜNYA DİŞ KLİNİĞİ AYDIN

MUTLU GÜLÜŞLER

Görüş ve taleplerinizi bekliyoruz.

RANDEVU & DANIŞMA HATTI 0256 226 2 262