TÜRKÇETR   |    TÜRKÇEEN   |    TÜRKÇEDE

DİŞ TEDAVİLERİ

DOLGU TEKNOLOJİSİ

  • Diş Dolgu Tedavisi
  • Diş Dolgu Tedavisi

DİŞ DOLGUSU

Zaman içerisinde dişlerde meydana gelen çürükler ve diş içerisinde oluşan kayıplar sebebiyle dişleriniz fonksiyonlarını yitirebilir, ağrı yapabilir, görüntüsünü kaybedebilir veya yemek yeme gibi işlemlerde size eziyet çektirebilir.

Diş Dolgusu sayesinde yukarıda saydığımız sorunlardan birçoğu giderilmektedir. Hatta ehil bir çalışma ile sorunların tamamı uzun süre boyunca hayatınızdan atılmaktadır.

Diş Dolgu işlemi yapılırken öncelikle çürümüş ve zarar görmüş doku bölgeden uzaklaştırılır. Güzel bir temizlik yapılarak bölge sağlıklı doku ile bırakılır. Üzerine dolgu için düşünülen madde koyularak dolgu tamamlanır.

Eğer dolgu işleminde bölgede az bir bakteri bile kalsa zamanla dolgunun altından dişi ve kemiği oymaya devam edecektir. Buda hem ağrıya hem de dolgunun düşmesine neden olacaktır.

DİŞ DOLGUSU UYGULAMARI

Ne Tip Dolgular Bulunmaktadır, Nerelerde Kullanılırlar?
Genel olarak arka dişlerde amalgam , kompozit ve porselen dolgu uygulanabilir. Yüz yıldan fazla bir zamandır güvenle uygulansa da civa içeriği ve estetik beklentileri karşılamaması sebebiyle günümüzde artık daha az tercih edilmektedir.Kompozit dolgunun estetik avantajları bulunmasına rağmen arka dişlerde çiğneme direncinin her zaman yeterli olamaması düşündürücüdür.Porselen dolguda ise bütün bu dezavantajlar ortadan kalkmıştır.Doğru uygulama ile hem daha sağlıklı hem daha sağlam hem de daha estetik restorasyonlara sahip olmak artık eskisi kadar zor değil.

Dolguların kırılma sebebleri:
* Hatalı malzeme kullanımı
* Hastanın yanlış kullanımı
* Malzemenin mukavemeti (kompozit, amalgam)
* Hekimin yanlış endikasyonu
* Zamanla dolgunun ömrünü doldurması
Porselen Dolgunun Daha Avantajlı mıdır?
Kesinlikle evet, doğru seçim yapıldığında, dikkatli bir uygulama ile diş hekimliğinde 10 yıllık klinik çalışmalar ile başarısı %95 olan bu materyaller günümüzde artık daha fazla kullanım alanlı bulmuştur. Maliyeti daha yüksek olsada hemen hemen her büyük azı dişine uygulanabilir. Ama duruma göre en doğru kararı hekiminiz verecektir.
Normal Porselen Kuron Kaplamadan Darkı Nedir?
Geleneksel yöntemle kuron kaplama yapılan bir dişte bütün diş yüzeyi aşındırılarak, dişin üzerine oturan bir restorasyon daha fazla dişlerin madde kaybına uğramasına yol açmaktadır. Burada ise sadece dolgu kavitesine uygulandığı için daha sağlıklıdır.

"Site içeriğinde bulunan bilgiler bilgilendirmek içindir, bu bilgilendirme kesinlikle hekimin hastasını tıbbi amaçla muayene etmesi veya tanı koyması yerine geçmez"
DÜNYA DİŞ KLİNİĞİ AYDIN

MUTLU GÜLÜŞLER

Görüş ve taleplerinizi bekliyoruz.

RANDEVU & DANIŞMA HATTI 0256 226 2 262